Tábory

O prázdninách se uskutečnily tři tábory.


1. tábor- Šmoulové

Letos jsme se opět vydali na největší akci skautského roku, kterou je letní tábor. Sešli jsme se 29.7. 2017 v 8 ráno před skautskou klubovnou v Dobré v hojném počtu. Kolem 9 hodiny 27 odvážných dětí zamávalo svým rodičům a vyrazili jsme vstříc dobrodružství do přírody.  Naše tábořiště se nachází v Mostech u Jablunkova, přesněji toto místo nese název Štecovka. Tábor byl velice náročný díky vysokým teplotám a ani kapce dešťové vody. Děti se hned po příjezdu rozdělily do 5 skupin, ve kterých spolupracovaly celý týden, a společně si vymyslely své názvy a pokřiky. Letošním tématem tábora byli Šmoulové. Všichni jsme se přes celý týden snažili pomoct šmoulům přemoct Gargamela. Děti si zahrály opravdu velkou spoustu her a také se naučily spoustě nových věcí. Děti poznaly, že na táboře se nemůžeme jenom bavit, ale musíme taky trošku pomoct s prací, protože jinak bychom si neuvařili oběd a večer si nemohli udělat táborák, proto měli každý den různé služby např. voda, dřevo, umývání nádobí atd. Přes týden se děti také snažily splnit bobříky hladu a mlčení. Jednou nám dokonce Gargamel ukradl i Šmoulinku, a proto jsme museli vyrazit ji najít. Po cestě jsme navštívili horskou chatu Studeničné, kde jsme se ochladili v místním bazénu, a koupili si nanuky a nejrůznější sladkosti. Večery jsme všichni společně trávili u ohně a zpívali s doprovodem kytar spoustu táborových, ale i spoustu moderních písniček. Několik večerů jsme si opékali párky a ,,hady“ na ohni. Poslední den se nám konečně podařilo Gargamela přemoct a osvobodit tak šmouly od strachu. Večer nás čekal závěrečný nástup, kde došlo k vyhodnocení celotáborové hry, a samozřejmě k rozdání poděkování dětem a vedoucím. Děti dostaly spoustu odměn a sladkostí za snahu a odvahu. Ohodnoceni byli také nejmladší účastníci, kteří měli pouze 5 let, a již měli odvahu s námi na tábor vyrazit. Po nástupu nás čekal dlouho očekávaný slibový oheň, u kterého složilo slib 10 světlušek, 3 vlčata a 1 skautka. U ohně jsme seděli až do brzkých ranních hodin a někteří u ohně zůstali i spát. Ráno jsme společnými silami všechno uklidili, sbalili a předali tábořiště dalšímu táboru. Chtěla bych tímto poděkovat všem dětem, které se zúčastnily a zvládly týden v přírodě, a taky nesmím opomenout poděkovat všem vedoucím, kteří se na přípravě tábora podíleli a dětem se během týdne intenzivně věnovali. Už se zase všichni těšíme na příští rok :D

Fotografie na  http://dobercata.rajce.idnes.cz


2. tábor – Rychlé šípy

A je to tady, skauti opět vyrazili po roce na tábor! Skupina 35 skautů plných očekávání se sešla v 9 hodin ráno před skautskou klubovnou v Dobré, kde se sbalily potřebné věci a vyrazilo se vstříc životu v přírodě, přesněji na Štecovku, kde se naše tábořiště nachází. Hned po příjezdu čekalo vybalování a rozdělení do skupin, ve kterých děti soutěžily celý tábor. Díky našim výborným kuchařkám jsme se pořádně najedli a nabrali dostatek sil. Činili se také naši kluci, kteří společnými silami postavili teepee, ve kterém jsme pak během tábora měli možnost spát. Další den ráno na děti čekalo seznámení s tématem. Pro letošní rok jsme zavzpomínali na slavného spisovatele Jaroslava Foglara, který byl také skautem, a proto byla vybrána jeho slavná kniha Rychlé šípy. Během tábora se celý příběh rozvíjel a děti postupně pomáhaly klukům z Rychlých šípů odhalit tajemství hlavolamu Jana Tleskače. Během 10 dnů na ně čekalo velké dobrodružství a spousta nových zážitků, které jim v srdci zůstanou na celý život. Některé dny si děti vyzkoušely připravovat své vlastní jídlo na ohni a poznaly tak, že není jednoduché něco uvařit a že vždy je důležitá spolupráce.Jednou na nás dokonce čekal úkol, který nebyl pro některé zrovna jednoduchý, spočíval v tom projít určitou vzdálenost po potoce a jít boso. Ačkolivse některým z vás může toto zdát jako jednoduchý úkol, nebylo tomu tak, hlavně mladším členům některé úseky daly zabrat. Všichni to ale nakonec zvládli. Počasí nám během tábora přálo, až na 2 noci, kdy přišla velká bouřka, která trvala celou noc. Poničila nám spoustu věcí a narušila trošku program dalšího dne. Toto počasí nás však neodradilo a pokračovali jsme v programu dál. Také mnozí z nás asi budou dlouho vzpomínat na vosí hnízda, na která jsme nešťastnou náhodou narazili při hrách. Večery jsme trávili u ohně a občas byla připravena večerní hra, ve které děti využily svou poslední energii, a vždy kolem 10 hodiny jsme si společně zazpívali večerku a rozešli se spát do svých stanů. Samozřejmě jako na každém správném táboře nesmí chybět výlet, a proto jsme se i my vypravili směrem na Mosty u Jablunkova, kde jsme navštívili místní zříceninu hradu, a našli další indicie na vyřešení záhady hlavolamu. Poslední den tábora jsme dospěli k dobrému konci celého příběhu a dosáhli jsme tudíž míru a klidu ve Stínadlech. Na posledním nástupu všichni dostali své odměny a vyhodnotili se také bobříci, které se děti snažily během tábora plnit. Nakonec nás čekal slibový oheň, na který se všichni velice moc těšili. Celý tábor se nám velice líbil a už jsme plní očekávání na další rok.

Fotografie na  http://dobercata.rajce.idnes.cz


3. tábor – Harry Potter

4. srpna se 3. oddíl vydal na skautský tábor na Štecovku. Autobusem jsme jeli do Mostů u Jablunkova. Letos jsme měli kouzelnické téma Harry Potter. Po příjezdu a následném odnošení věcí do tábora jsme si vybrali stany a vybalili své věci. Po chvíli jsme se oblékli do školních uniforem v podobě bílé košile a černých kalhot. A začalo slavnostní zařazování do Bradavických kolejí, které se jmenovaly Nebelvír, Zmijozel, Havraspár a Mrzimor. Každý student dostal kravatu podle koleje, do které byl zařazen. Jako správní kouzelníci jsme si šli vyrobit své vlastní košťata do lesa. Každá kolej dostala látku a vyrobili jsme si své erby, na kterých byly zvířata, která souvisí s kolejí a bojovné pokřiky. Po různých aktivitách byl zapískán první nástup. Večer jsme si udělali táborový oheň a v deset hodin proběhla večerka, všichni zalezli do svých spacáků a po náročném dni usnuli. Druhý den nás probudila hra na kytaru a začal další krásný den. Po snídani jsme se sešli u stožáru a začala hra, při které jsme vařili lektvary. Poté jsme hráli různé zábavné hry a dali si výborný oběd. Tento den jsme zakončili klasicky u ohně s kytarou. Některé dny jsme si vařili sami dobroty, jako jsou tortilly, bramborové placky, nebo tvarohové knedlíky. V horkých dnech jsme hráli vodní hry, jindy jsme zase luštili záludné šifry. Jednoho dne se stalo něco neobvyklého, probudili jsme se ráno v 7, ale světlo nikde!. V Denním Věštci (kouzelnické noviny) jsme se dozvěděli, že to byl pouhý kouzelnický žertík. I přes tmu, která nás obklopovala, jsme si zahráli hru, při které jsme museli byt označení svítícími pásky. A při boji jsme bojovali proti ostatním kolejím a proti smrtijedům. Po náročné hře jsme si uvařili těstovinový salát a šli si odpočinout. K večeru proběhl nástup, poté oheň, večerka a šli jsme spát. Další den byl den s rodiči, který proběhl v deštivém počasí, ale za to jsme si ho moc užili. V neděli proběhla mše svatá. Jako další zkušenost byl výsadek. Vzbudili nás v noci, odvezli nás se zavázanýma očima do neznáma a řekli nám, že se musíme do oběda vrátit zpátky do tábora. Všechny tři skupinky se vrátily zpátky do tábora. Jednoho rána jsme se probudili a zjistili jsme, že všichni vedoucí jsou pryč. V Denním Věštci jsme se dočetli, že je důvodem stávka Bradavických učitelu. Museli jsme si určit hlavního vedoucího a den měl probíhat podle táborového řádu. Vedoucí se do tábora vrátili po odpoledním klidu. Po celý tábor jsme vyráběli různé věci z fimo hmoty, kofoláčky z bavlnek a magnetky. Zajímavá výprava byla ta vodní, kdy jsme bez bot museli dojít po potoku až do cíle naší cesty. Předposlední den jsme sbírali chrostí a smůlu na slibový oheň. Jako každý rok proběhl závěrečný nástup a poté posvátný slibový oheň. Někteří spali pod širým nebem. Ráno jsme se sbalili, uklidili tábor a vydali se zpátky do Dobré. Moc děkujeme všem vedoucím, kteří pro nás tábor ve svém volném čase připravili i přátelům, kteří tábor podpořili.

Anna Růžičková a Viktorie Skotalová

Fotografie na  http://dobercata.rajce.idnes.cz